Mały Ratownik

franek

Mały Ratownik

Umiejętność udzielania pierwszej pomocy jest niezwykle cenna, więc powinno ją nabyć jak najwięcej osób, w tym również dzieci. Szkolenia dla najmłodszych realizowane są w oparciu o zasadę nauki poprzez zabawę, co daje rewelacyjne efekty – dzieci, które doskonale wiedzą jak ratować ludzkie życie.

 

Czego uczą się dzieci na kursie pierwszej pomocy?

Zakres przekazywanej wiedzy oraz stopień zaawansowania zawsze zależy od wieku dzieci. Mają one niesamowitą zdolność uczenia się, co warto wykorzystać, by nauczyć je, jak być bezpiecznym i jak reagować na sytuacje kryzysowe. Maluchy w wieku przedszkolnym dowiadują się co staje się z ich ciałem w przypadku zranienia i w jaki sposób ratownicy medyczni oraz lekarze mogą im pomóc. To pozwala im pozbyć się lęku przed nieznanym. Starsze dzieci uczą się podstawowych czynności ratujących życie, zgodnych z najnowszymi wytycznymi Europejskiej Rady Resuscytacji. Poznają procedury postępowania w przypadku poparzenia, omdlenia, zakrztuszenia, złamania czy nagłego zatrzymania krążenia. Ćwiczą resuscytację ze szczególnym uwzględnieniem prawidłowej techniki ucisków klatki piersiowej, obsługę defibrylatora AED, układanie ofiary w pozycji bezpiecznej.

Poza teorią i bezcenną praktyką dzieci uczą się, jak prawidłowo wezwać pomoc dzwoniąc pod jeden z 4 numerów alarmowych. Mali kursanci zapamiętują każdy z numerów i dowiadują się jakie informacje należy przekazać podczas rozmowy z dyspozytorem – imię i nazwisko, wiek, miejsce zdarzenia oraz stan osoby poszkodowanej. W celu opanowania tej umiejętności podczas kursu odgrywane są scenki sytuacyjne, które doskonale przygotowują dzieci do prawidłowej reakcji bez strachu, że zrobią coś źle.

Równie ważną sprawą, którą dzieci uczą się podczas kursu są zasady bezpieczeństwa. Instruktorzy zwracają ich uwagę na fakt, że podczas niesienia pomocy należy zadbać o bezpieczeństwo własne oraz osoby poszkodowanej, nie wolno narażać nikogo na jakiekolwiek ryzyko. Na przykładach prezentowane są potencjalne zagrożenia (np. rozsypane szkło lub ruch uliczny) i sytuacje, w których należy podjąć niestandardowe czynności (np. zakrwawiona powierzchnia skóry poszkodowanego). Dzieci poznają również procedury postępowania służb medycznych oraz zasady współpracy z nimi. Dowiadują się na czym polegają kolejne etapy działania, ile zajmują czasu i w jakiej kolejności są realizowane. Dzięki temu dzieci mają szansę zrozumieć co dokładnie sieje się w każdym momencie, dowiadują się jak pracują ratownicy medyczni, a także w jaki sposób dbają oni o własne bezpieczeństwo podczas akcji ratowniczej.

 

Jaki jest przebieg kursu?

Kurs pierwszej pomocy dla dzieci, podobnie jak szkolenie dla dorosłych, składa się z części teoretycznej i praktycznej. Teoria każdorazowo dobierana jest do poziomu percepcji dzieci, prezentowana jest w sposób ciekawy i przystępny. Zajęcia praktyczne to najważniejsza część kursu, dlatego instruktorzy poświęcają wiele czasu na to, by je nal eżycie przygotować, a także energii, by je przeprowadzić. Najlepsze efekty w tym przypadku przynosi tzw. nauka poprzez zabawę, dlatego ćwiczenia z pierwszej pomocy dla dzieci są wesołe i angażujące. Mali kursanci korzystają z profesjonalnego sprzętu, np. w postaci fantomów i defibrylatorów AED oraz akcesoriów medycznych, takich jak koc termiczny, stetoskop lub rękawiczki.

Każde, prawidłowo przeprowadzone szkolenie z zakresu pierwszej pomocy dla dzieci oparte jest o szczegółowy scenariusz, który za każdym razem należy dopasować do kursantów. Maluchy to wymagająca grupa odbiorcza, dlatego prowadzący muszą być gotowi na improwizację i umieć reagować kiedy dzieci wykazują zbytnią pobudliwość, jak i znudzenie. Ważne jest, aby utrzymać zainteresowanie i skupienie całej grupy aż do ostatniej minuty zajęć. Ponadto trzeba znaleźć sposób na to, by zaangażować każdego uczestnika do aktywności i poświęcić mu chwilę na indywidualne instrukcje i ćwiczenia.

 

Korzyści

Najważniejsza korzyść jaką dziecko wynosi z kursu to wiedza z zakresu udzielania pierwszej pomocy oraz praktyczne umiejętności. Dzięki nim maluchy mogą realnie przyczynić się do uratowania czyjegoś życia. To z kolei wpływa na poprawę bezpieczeństwa nas wszystkich. Bez względu na to kim jest osoba poszkodowana (mama, która zasłabła, kolega, który zranił się na placu zabaw, rowerzysta potrącony tuż pod szkołą) dziecko może pomóc, a czasem wręcz zaważyć na sukcesie niesionej pomocy.

Dodatkowo, obeznanie ze wszelkimi procedurami i czynnościami dodaje dzieciom pewności siebie i pozbawia je strachu przed działaniem. To niezwykle cenny efekt udziału w kursie pierwszej pomocy. Młodzi kursanci poprzez zabawę uczą też panowania nad własnymi emocjami i skutecznego komunikowania się w sytuacjach stresowych.

Ponadto udział w kursie uwrażliwia dzieci na krzywdę innych, wzmaga ich empatię, a także budzi w nich świadomość funkcjonowania w społeczeństwie, które solidarnie dba o swoje bezpieczeństwo. To swego rodzaju jedna z pierwszych lekcji odpowiedzialności zbiorowej i troski o innego człowieka, niezależnie czy jest nim ktoś bliski czy zupełnie obca osoba.

 

Nauka pierwszej pomocy powinna rozpocząć się jak najwcześniej, by w kolejnych latach była utrwalana i uzupełniana o nowe (aktualne) elementy. Nie ma wątpliwości, że dzieci mogą nieść pomoc w sposób skuteczny i bezpieczny, nawet wtedy, gdy ma się to odbyć poprzez wykonanie resuscytacji. Dla nich jest to świetna zabawa, dla nas wszystkich wartość dodana i ogromna korzyć, którą odnosimy jako społeczność. Warto ze wszech miar!

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter