Czworonożny bohater

adorable-brown-white-basenji-dog-smiling-giving-high-five-isolated-white-370x265

Czworonożny bohater

 

Lojalny przyjaciel, wierny kompan, troskliwy opiekun, odważny stróż, kochany pieszczoch przez wielu traktowany, jak członek rodziny. Pies. Jak żadne inne zwierze posiada zdolność wyczuwania nastroju właściciela, okazuje współczucie w trudnych momentach i cieszy się wraz z nim w chwilach szczęścia. Potrafi kochać bezwarunkowo, potrafi także… uratować życie.

 

Rok 1800, Szwajcaria, Przełęcz Świętego Bernarda – to właśnie tam rozpoczyna się historia Barrego, najsłynniejszego psa ratownika. Przez dwanaście lat dzielny bernardyn niestrudzenie przemierzał śnieżne zaspy, wyznaczając mnichom bezpieczną drogę do zagubionych wędrowców. Na tym jednak nie kończyło się jego zadanie – swoim ciepłem ogrzewał ciała ocalałych, chroniąc przed wyziębieniem.

 

Barry był wyjątkowy, jednak na szczęście nie jedyny. Dziś także wiele akcji ratunkowych lub poszukiwawczych nie mogłoby się udać bez odpowiednio przeszkolonych psów. Często to właśnie one stanowią ostatnią nadzieję na odnalezienie ludzi żywych — szczególnie w sytuacji, gdy elektroniczne urządzenia lokacyjne okazują się bezużyteczne. Jak to możliwe? Dzięki niesamowitemu darowi, jakim jest węch przestrzenny, psy są w stanie znaleźć każdą żywą osobę, nawet nieprzytomną. Pies ratownik potrafi poruszać się zarówno śladem zapachowym konkretnego człowieka, jak i po prostu każdego żywego. Czy wiesz, że pies jest w stanie wyczuć go nawet z odległości 800 metrów?

 

Patrzysz na swojego czworonoga i zastanawiasz się, czy każdy pies nadaje się na ratownika? Owszem, naturalne predyspozycje to jedno, drugie — lata nauki i ciężkiej pracy. Profesjonalne szkolenia uczące psa właściwych zachowań i reakcji, oswojenie z hukiem, strzałami, niebezpiecznym terenem, hałasem śmigłowców i motorówek to niełatwe zadanie. Nie każdy pies odnajduje się w tak ekstremalnych warunkach. Dlatego dopiero pomyślne przejście wymagających i trudnych egzaminów, daje psu uprawnienia, pozwalające na podjęcie pracy w odpowiednich służbach. Wśród ras o szczególnych predyspozycjach do pracy ratownika wymienia się owczarka niemieckiego, australijskiego, belgijskiego, border collie oraz retrievery.

 

Jaki powinien być pies ratownik? Bez wątpienia odważny, silny, inteligentny, współpracujący i co najważniejsze – niewykazujący agresji w stosunku do człowieka. Dlaczego to takie ważne? Skrajne, niebezpieczne sytuacje, zagrażające życiu sprawiają, że niezwykle trudno przewidzieć ludzką reakcję. Spokoju i cierpliwości, których na próżno w ekstremalnych momentach szukać u człowieka, nigdy nie może zabraknąć u psa. Jego opanowanie niejednokrotnie decyduje o powodzeniu całej akcji, w której stawką jest ludzkie życie.

 

Psy to zwierzęta wyjątkowe – bez chwili wahania ratują ludzi zasypanych przez lawiny, pracują dla policji, w GOPR, WOPR, SOK oraz na lotniskach, opiekują się osobami starszymi, niepełnosprawnymi, są doskonałymi przewodnikami niewidomych i najczulszymi terapeutami chorych dzieci. Oczywiście nie każdy pies może zostać zawodowym ratownikiem, każdy jednak może być bohaterem!

 

Freudenberg, Niemcy: owczarek niemiecki ocala z pożaru swojego właściciela, niestety sam ginie. Chełm, pies ratuje niedoszłego samobójcę, spychając go z torów tuż przed nadjeżdżającym pociągiem. Będzin, 14-letnia suczka w środku nocy budzi swoją właścicielkę, ratując tym samym miesięczną dziewczynkę, która chwile wcześniej przestała oddychać. Suczka Happy budzi domowników, gdy jej pani przewraca się w nocy, w drodze do łazienki, ocalając ją. Australia, pies odpycha 17- miesięczną dziewczynkę, chroniąc ją przed atakiem jadowitego węża.

 

Widzisz? Nawet najmniejszy, niepozorny, domowy pupil może zadziwić świat swoim heroizmem, poświęceniem i gotowością do obrony ludzi, których kocha.

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter